ممیزی انرژی و مدیریت انرژی در بخش ساختمان
ممیزی انرژی در ساختمان، شامل یك معاینه‌ دقیق به منظور تعیین چگونگی مصرف انرژی، برآورد میزان هزینه‌های اولیه، شناسایی فرصت‌های صرفه‌جویی می‌باشد.

بیشتر...

ساختمان های انرژی صفر و بهینه سازی مصرف انرژی
بخش بزرگی از انرژی تولیدی در کشور در ساختمان‌ها و به منظور تولید شرایط آسایش دمایی هزینه می‌شود. این امر نه تنها هزینه‌ی زیادی را به اقتصاد برای تولید این انرژی تحمیل می‌کند، بلکه، از قدرت صادرات کشور در زمینه‌ انرژی نیز می‌کاهد.بنابراین مدیریت انرژی در ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر...

بهینه سازی مصرف انرژی در صنعت سیمان با بازیافت حرارت خروجی (WHR)
صنعت سیمان یکی از صنایع بزرگ انرژی‌بر محسوب می‌شود که بخش نسبتاً بزرگی از انرژی مصرفی در آن، در طی فرآیند پخت کلینکر به مخلوط سیمان داده و پس از خروج مخلوط از کوره در گریت‌کولرها، بدون استفاده مستقیماً وارد محیط می‌گردد.

بیشتر...

بهنیه سازی مصرف انرژی با استفاده درایو سرعت متغیر در الکتروموتور فن‌ها
موتورهای الكتریكی براساس امكان تولید گشتاور خروجی مورد نیاز تجهیز دواری كه آن را به حركت در می‌آورند (مانند پمپ، فن، كمپرسور و ..) و پس از محاسبه دبی و هد مورد نیاز سیستم، انتخاب می‌شوند.

بیشتر...

بهینه سازی مصرف انرژی در سیستم واحدهای بخار
سیستم‌های تولید و توزیع بخار، سهم بزرگی از مصرف انرژی داخلی صنایع مختلفی را به خود اختصاص می‌دهند و در نتیجه، کارکرد غیربهینه آن‌ها، منجر به اتلاف انرژی چشم‌گیری خواهد شد.

بیشتر...

بهینه سازی مصرف انرژی در بویلرهای نیروگاه‌های بخار با استفاده چیلر جذبی
یکی از منابع اتلاف حرارت در بویلرها آب داغ دورریز (Blow down) آن‌هاست. بویلرهای بخار برای کنترل میزان یون‌های محلول در آب (TDS)، ناگزیر به بلودان بخشی از آب ورودی خود هستند. معمولاً سیستم اندازه‌گیری و پایش TDS در بویلرها، در شرایطی که TDS آب از حد مجاز فراتر رود، شیر بلودان را باز کرده و آب را تخلیه می‌کند. دمای این آب در هنگام تخلیه به مخزن اتمسفریک بلودان، حدوداً ۱۰۰ درجه است و حرارت آن قابل بازیابی است.

بیشتر...

استفاده از درایو سرعت متغیرجهت بهینه‌ سازی مصرف انرژی در چاه‌های عمیق
فرآیندها و تجهیزات بسیاری در سطح صنایع مختلف از جمله صنایع نیروگاهی برای تولید گشتاور از موتورهای الکتریکی استفاده می‌کنند. این موتورها وظیفه‌ی تبدیل انرژی الکتریکی به کار مکانیکی را بر عهده دارند. موتورها براساس امکان تولید مقدار گشتاور خروجی مورد نیاز سیستم که از طریق مشخصات پمپ‌ها یا کمپرسورها و پس از محاسبه‌ی دبی و هد مورد نیاز سیستم تعیین می‌شود، انتخاب می‌شوند.

بیشتر...

بهینه‌ سازی مصرف انرژی کندانسورهای هواخنک(ACC)نیروگاهی بدون آب
یکی از اجزای اصلی نیروگاه‌های سیکل‌ ترکیبی، سیستم خنک‌کن سیکل نیروگاه است که با توجه به نیاز سیستم و شرایط طراحی، با مکانیزم‌های متفاوت طراحی و اجرا می‌شود. با توجه به محدودیت پیش‌رو در استفاده از منابع آب، از جمله سیستم‌های خنک‌کننده‌ای که امروزه بسیار مورد توجه قرارگرفته‌است، سیستم‌های خنک‌کننده‌ی هوایی یا ACC (Air Cooled Condenser) است.

بیشتر...

سیستم کنترل دور برای بهینه سازی مصرف انرژی گیربکس برج‌های خنک‌کن
یکی از اجزای اصلی نیروگاه‌های حرارتی، سیستم خنک‌کن نیروگاه است که با توجه به نیاز سیستم و شرایط طراحی، با مکانیزم‌های متفاوت طراحی و اجرا می‌شود. از جمله سیستم‌هایی که امروزه به عنوان سیستم‌های خنک‌کن اصلی نیروگاه‌ها مطرحند می‌توان به سیستم‌های کولینگ یکبار گذر، برج‌های خنک‌کن مدار بسته و مرکب و سیستم‌های کولینگ هواخنک اشاره نمود

بیشتر...

استفاده از شفت کامپوزیت در فن های برج خنک کن و بهینه سازی مصرف انرژی
از آن‌جا كه، موتور الكتریكی فن‌ها در برج‌های خنک‌کن تر نباید در مسیر بخار آب قرار گیرد، قدرت از طریق یک شفت افقی طویل، به گیربكسی كه درست در زیر فن قرار می‌گیرد، انتقال می‌یابد.
از آن‌جا که بخار منبسط شده در توربین دیگر قادر به انجام کار و تولید توان نیست، می‌بایست حرارت باقیمانده آن تلف شود تا بار دیگر در فاز مایع قرار گیرد که بتوان آن را به سیکل بازگرداند.

بیشتر...

بررسی پنل خورشیدی شناور و نحوه عملکرد آن
در سال های اخیر رشد گسترده ی بهره بری از تاسیسات بادی منجر به کاهش چشمگیر هزینه های تولید برق از منابع انرژی های تجدیدپذیر شده است. همچنین مزارع بادی مستقر بر روی دریا نیز در بخش های مختلف جهان رواج یافته اند،

بیشتر...

افت قیمت در سیستم فوتوولتائیک انرژی خورشیدی
به دنبال پیشرفت های فنی و تکنولوژی در ماژول های فوتوولتائیک انرژی خورشیدی، پیشرفت تولید، صرفه ی مقیاس و کاهش در قیمت های BOS ، وزن متوسط جهانی قیمت نصب فوتوولتائیک هایی با مقیاس های بهره بر، می تواند تا 57 درصد بین سال های 2015 تا 2025 سقوط داشته باشد.

بیشتر...

معرفی اختصاری پنج نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان
با وجود رکود اقتصادی در آمریکا ، تقاضای انرژی خورشیدی در این کشور به صورت فزاینده است. به لطف مشوق های مالیاتی، کمک های مالی و آگاه سازی عمومی برای حرکت به سمت انرژی خورشیدی همچنان ادامه دارد.

بیشتر...

هند و ایجاد بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی جهان
کشور هند در مسیر چهارراه تاریخ و تکنولوژی قرارگرفته است. حدود 1.2 میلیارد نفر مردم در این کشور زندگی می کنند. این کشور برای ساخت جامعه ای مدرن تلاش می‌کند که می توان برخی تغییرات از نسل فودالیسم را در این کشور مشاهده نمود. یکی از نقاط کلیدی تحقق این هدف و شکوفایی اقتصادی، دسترسی به انرژی برق مقرون به صرفه است، بسیاری از کشورهای در حال توسعه برای رسیدن به این هدف، احداث نیروگاه های زغال سنگ را مد نظر خود قرارداده اند چرا که این سوخت به عنوان سوختی نسبتا ارزان به وفور یافت می شود. با نزول قیمت انرژی خورشیدی، این منبع به عنوان گزینه ای برای جایگزینی منابع فسیلی از قبیل زغال سنگ در نظر گرفته شد.

بیشتر...

طراحی توربین بادی با الهام از بال های مرغ مگس خوار
پس از طراحی مرسوم توربین بادی در چند سال اخیر، این بار با الهام از حرکات مرغ مگس خوار هنگام پرواز، ماشین بادی توسط شرکت تایر طراحی شد که پتانسیل برق رسانی در حوزه محلی را دارد.

بیشتر...

شرکت زیمنس و حرکت به سوی توربین بادی +10mw
شرکت زیمنس طی 5 سال آینده از پلت فرم توربین بادی خود رونمایی خواهدکرد(اشاره به توربین بادی 10 مگاواتی با هزینه ی 80 یورو برای هر مگاوات ساعت به عنوان هدف در سال 2025).

بیشتر...

تعمیرات و نگهداری توربین بادی
امروزه شمار توربین بادی موجود در جهان که به تعمیر و نگهداری نیاز دارند به بیش از صد هزار عدد می رسد. چنانچه متصدیان به منظور افزایش بهره وری توربین های موجود، بجای تجدیدنظر، اقدام به طراحی اصولی کنند، این نیاز به تعمیر و نگهداری کاهش خواهدیافت.

بیشتر...

مزرعه انرژی بادی با توان تامین یک کشور کوچک که در چین اغلب بی استفاده است
مزرعه بادی جویگان ، در مرز صحرای گبی، نمادی از تلاش چین برای تسلط بر بازار انرژی های تجدید پذیر است. این مزرعه بادی با بیش از ۷۰۰۰ توربین بادی، از بزرگترین مزارع بادی جهان است که قادر به تامین برق مورد نیاز یک کشور کوچک می باشد.

بیشتر...

طراحی پره‌های بزرگتر از 2 برابر طول زمین فوتبال برای توربین بادی فراساحلی
همان طور که در شکل می ‌بینید تاد گریفیث مقطع یک پره 200 متری توربین بادی فراساحلی را نشان می دهد که زیر نظر دپارتمان انرژی آمریکا تعریف شده است. توربین‌های بادی عظیم الجثه می ‌توانند به عنوان مبنایی برای نصب توربین های بادی 50 مگاواتی در سال پیش رو باشند. مرکز تحقیقاتی ملی سادینا، طراحی پره توربین بادی فراساحلی، 50 مگاواتی با قیمت پایین را به عنوان چالشی جدید در دستور کار خود قرار داد، این توربین بادی پره‌هایی با طول بیش از 200 متر (650 پا) معادل تقریبا دو و نیم برابر پره های موجود نیاز دارد. در این پروژه تیمی متشکل از دانشگاه ویرجینیا، محققیانی از دانشگاه ایلیونز، دانشگاه کلورادو، شرکت ژنرال الکتریک، وستاس و زیمنس رهبری پروژه را بر عهده دارند.

بیشتر...

بررسی اشتغال در زمینه انرژی های تجدیدپذیر
در سال 2015، اشتغال زایی در زمینه‌ی انرژی های تجدیدپذیر حدود 5 درصد رشد داشته است، با توجه به تخمینIRENA (همانطور که در شکل مشاهده می شود)، در بخش سلول‌های فوتوولتائیک و انرژی بادی بازارکار پویاتر است، این در حالی است که بیشترین عرضه‌ی اشتغال در دو شاخه‌ی سلول‌های فوتوولتائیک و سوخت‌های زیستی بوده‌است، علاوه بر این در بخش آبی، در مقیاس بزرگ 3/1 میلیون شغل به صورت مستقیم در سال 2015، ایجاد شده ست.

بیشتر...

ظرفیت جهانی نصب و راه اندازی صنعت انرژی بادی
سال 2015 از نظر نصب حدود 60 گیگاوات و از نظر راه اندازی با بیش از 63 گیگاوات ظرفیت جدید انرژی بادی، سالی بی‌سابقه بود. طبق آخرین گزارشات در سال 2014، ظرفیت توربین‌های نصب شده 51.7 گیگاوات اعلام شده‌است.

بیشتر...

طراحی نوآورانه و کاربردی هفت مدل توربین بادی
طبق اعلام انجمن بین المللی انرژی در هفته گذشته، برای اولین بار در جهان تولید منابع انرژی های تجدیدپذیر تحتالشعاع منابع فسیلی قرارگرفت. در این میان انرژی بادی درصد زیادی از منابع تجدیدپذیر را به خود اختصاص داد و همین طور با وجود نوآوری‌های فناورانه اخیر در طراحی توربین باد، این حوزه سریع ترین رشد را در زمینه انرژی پاک دارد.

بیشتر...

ابزاری جهت اندازه گیری عملکرد نیروگاه بادی و نیروگاه خورشیدی
اخیرا محققان موفق به ساخت ابزاری توانمند شدند که قادر است بصورت آنلاین انرژی تولیدی در مزرعه انرژی بادی و انرژی خورشیدی را تخمین بزند. هدف از ساخت این ابزار، پیش‌بینی راحت خروجی منابع انرژی های تجدیدپذیر در دو حوزه‌ی آکادمیک و صنعت است.

بیشتر...

حفاظت از پرندگان در برابر خطرات توربین‌ بادی
میزان تأمین انرژی برق در آمریکا از طریق انرژی بادی، در سال 2013 حدود 5/4 درصد بوده است که پیش‌بینی می‌شود ضمن پیشرفت چشمگیر این میزان تا سال 2050، تأمین 35 درصد از تقاضای برق کشور نیز به این روش اختصاص یابد.

بیشتر...

اولین مزرعه‌ انرژی بادی فراساحلی مجهز به توربین‌ بادی با طول ۷۳ متر
آمریکا مصرف‌کننده‌ی مقدار زیادی انرژی است. بر اساس مستندات، این مقدار به 18درصد انرژی مصرفی کل جهان می‌رسد و با توجه به افزایش میزان تقاضا به طور پیوسته بیشتر نیز می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم بخش وسیعی از انرژی مصرفی در کشورهای مختلف از سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود؛ منبع غیر‌قابل بازگشتی که سالانه مقادیر بسیار زیادی از گاز کربن‌دی‌اکسید را وارد هوا می‌کند. از همین‌رو مزرعه‌های انرژی بادی، به عنوان جایگزینی مناسب و امیدبخش برای تولید انرژی(به ویژه تولید برق) مورد توجه صنعتگران و تولیدکنندگان کشورهای مختلف قرار می‌گیرند.

بیشتر...

توربین بادی: روند رشد و توسعه تکنولوژی
ظرفیت نامی توربین بادی ، ارتفاع‌هاب و قطر روتور همگی در یک بازه بلند مدت به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

بیشتر...

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در بخش ساختمان
بخش بزرگی از انرژی تولیدی در کشور در ساختمان‌ها و به منظور تولید شرایط آسایش دمایی هزینه می‌شود. این امر نه تنها هزینه زیادی را به اقتصاد برای تولید این انرژی تحمیل می‌کند، از قدرت صادرات کشور در زمینه انرژی نیز می‌کاهد، چراکه بخش زیادی از تولید در داخل مصرف می‌شود. این درحالیست که بخش قابل توجهی از این سرمایه، در اثر کم‌توجهی به بحث بهینه‌سازی سیستم‌های تاسیسات مکانیکی به هدر می‌رود.

بیشتر...